Jáhen (diakon), jáhenská služba. Diakonos je služebník...
Přemýšlím o trvalém jáhnovi z naší farnosti v České Třebové, Bc. Dušanovi Stolarikovi. Jaký je to obětavý muž a tatínek. A dovídám se o dalším úžasném trvalém jáhnovi, Ing. Mgr. Miroslavu Weisarovi, který je ředitelem hospice v Červeném Kostelci. Myslím, že bychom se měli dozvědět o jejich službě více...
Papež Pavel VI. vydal r. 1967 list, kterým stanovil pravidla pro obnovu trvalého jáhenství v církvi. Jáhenská služba má svůj původ v době apoštolů. V bibli se dočteme o vkládání rukou na sedm mužů: Štěpána, Filipa, Prochora, Nikánora, Timóna, Parména a Mikuláše z Antiochie. Byli plni Ducha a moudrosti. Měli se věnovat službě, aby hlásali Boží slovo pro dvanáct učedníků. Jedním z prvních jáhnů byl tedy Štěpán, který za svou víru v Krista zaplatil životem. (Sk 6)
Jáhenská služba byla do 5. století, pak upadala a stala se jen předstupněm kněžství. Tridentský sněm nařídil znovuzavedení trvalého jáhenství, toto rozhodnutí se nenaplnilo. Druhý vatikánský koncil stanovil, aby bylo obnoveno.
Jáhenství se může udělit mužům starším 35 let žijícím v manželství a svobodným mužům nad 25 let, kteří musí zůstat v celibátu. U nás bylo trvalé jáhenství zavedeno až v r.1998.
Jádrem je služba. Jáhen slouží při hlásání Božího slova, při liturgii a v charitativní pomoci. Je věrný v modlitbě, uděluje křest, rozdává eucharistii, jménem církve žehná manželským svazkům, předsedá pohřebním obřadům, žehná svátostiny, pomáhá potřebným.
Jak uvedl papež František:
- jáhen je strážcem služby v církvi, svátostí služby Bohu, bratřím a sestrám
- není napůl knězem a napůl laikem, ani prostředníkem mezi věřícími a pastýři
- jáhenství je samostatné charisma v církvi, které hovoří o službě.
Pro upřesnění: po II. vatikánském koncilu trvalí jáhnové spolupracují při liturgii, pastoraci, sociálních a charitních dílech. Mohou křtít, oddávat, pohřbívat, vést bohoslužby Slova a podávat eucharistii, připravovat ke křtu, biřmování, manželství, učit náboženství, konat výstav Nejsvětější svátosti, dávat svátostné požehnání, nosit eucharistii nemocným a asistovat při mši svaté, kde jsou jim rovněž svěřeny některé služebné úkony. Z důvodu nedostatku kněží bývají jáhnům svěřovány do péče i farnosti.
Věra Šimková