Kdo je Mons. Ján Majerník?
![Kdo je Mons. Ján Majerník?](/_d/01/art/IMG_20211013_125349.jpg)
Na výpravu do Norska se už za měsíc vydají účastníci zájezdu za polární kruh, který připravilo Diecézní centrum pro seniory. Navštíví město Tromsø, které bylo v minulosti významnou základnou polárních expedicí. V roce 1252 tam byl postaven první kostel a v roce 1927 založena stanice pro výzkum polární záře. Katedrála Severního ledového oceánu, jejímuž interiéru dominuje skleněná mozaika „Návrat Krista“, je z roku 1965. Chybět nebude ani návštěva hlavního města Oslo. Program je spojený s každodenní mší svatou a duchovní obnovou. Té se ujme známý biblista a erudovaný průvodce Mons. Ján Majerník.
"Senioři jsou znamením času a požehnáním pro společnost", říká otec Majerník. Někteří si ho možná pamatují z celostátního setkání animátorů seniorů, které se konalo na podzim roku 2014 v Hradci Králové. Otec Majerník mluvil tenkrát o tom, jak prohloubit ve stáří vztah k Bohu. „Nežijete ve falešných představách o sobě samých? Objevte sami sebe a zjistěte, jak vás Bůh vnímá,“ řekl ke svému oblíbenému tématu. Vychází z myšlenky sv. Augustina, že poznáváme Boha sami v sobě. Proto musíme přezkoumat, kdo jsme. Co nám pomůže ji objevit? Jak se nenechat oklamat falešnými představami? Hledejme sami sebe, jako to dělal Ježíš. Znát tuto pravdu je velká moudrost člověka.
Kdo je Mons. ThDr. Ján Majerník?
Narodil se 27. března 1956 ve slovenském Humenném. Základní vzdělání a studium gymnázia dokončil v rodném městě v roce 1975. Následně emigroval do USA, odtud se dostal do Říma, kde v letech 1976-1987 studoval teologii a biblické vědy. 6. června 1982 ho papež Jan Pavel II. vysvětil na kněze. V letech 1987-1990 pokračoval ve studiu biblických věd v Jeruzalémě. V roce 1990 dosáhl doktorátu z biblické teologie a poté začal působit jako kněz - misionář ve Svaté zemi. Je nadšeným organizátorem poutí, v pastorální činnosti se věnuje provázení poutníků ze Slovenska a dalších zemí.
Na webu Simeon.cz jste se mohli setkat se záznamem homilie Mons. Jána Majerníka o nebezpečí závisti. Hovořil v ní mj. o to, že máme-li kolem sebe dobré přátele, když se nám stane něco nemilého, upřímně nás litují. Když ale dosáhneme úspěchu, ti samí lidé nám závidí. Proč? Protože závist pracuje jako útok na spravedlnost. Každý z nás touží být doceněný, a když to není on, ale někdo jiný, spontánní reakcí je závist.
„Je to jako v příběhu o prvním izraelském králi Saulovi. Byl spravedlivý panovník a skvělý vojevůdce s požehnáním od Boha. Při sobě měl vždy jako rádce proroka Samuela. Ten nechal vyhledat Davida, který při svých taženích dosahoval skvělých výsledků. Saul na něj žárlil, posílal ho do stále riskantnějších bojů. Přemýšlel jsem o tom, co by se stalo, kdyby tomu tak nebylo. Za prvé by se Saul neužíral, za druhé by se David pravděpodobně nikdy nestal králem. Z životopisu samotného Saula víme, že zahynul v boji proti Filištínským, ale pro svou žárlivost, pro svou závist. Mnozí experti analyzující 7 hříchů říkají, že závist je hřích paradoxní. Víc totiž trpí ten, kdo závidí než ten, komu závidí. I psychologové tvrdí, že závist je patologie, choroba narušující integritu člověka. Je jako rakovina a týká se každého z nás. Proto potřebujeme, osoby zasvěcené nevyjímajíce, lidi, se kterými půjdeme do Božího království, se kterými můžeme počítat v našem duševním boji. Proto je tak důležité mít přátele, spřízněnou duši, duchovní přátelství.
Bez Boží milosti nemůžeme dělat dobré skutky ani vstoupit do Božího království. Morální řešení: prosme, aby nám Boží prozřetelnost poslala takové přátele, kteří nám pomůžou řešit naše lidské bytí. Aby náš přístup k Ježíši Kristovi nebyl povrchní, ale přesně takový, jak to Pán chtěl. Abychom jen neposlouchali, ale skutečně slyšeli.“
Mnozí už asi měli možnost seznámit se s knihou Jána Majerníka a lékařky Leopoldíny Scheidové, nazvanou „Poznávejme Svatou zemi pohledem archeologů a biblistů.“ Publikace encyklopedického charakteru přináší pohled na její dějiny, archeologii, geografii, biblické události a jejich význam pro dnešního člověka.
Je rozdělena na všeobecnou a speciální část. Všeobecná část obsahuje stručnou historii Izraele, geografii, státoprávní uspořádání, praktické rady a slovník. Speciální popisuje tradiční části země - Judsko se zřetelem na Jeruzalém, Samařsko, Galileu, Negev a dále část Sinajského poloostrova patřící Egyptu.
Budete-li mít čas, třeba se vám podaří se s unikátním dílem seznámit ještě do květnového poutně poznávacího zájezdu, který DCS pořádá do Řecka a Bulharska. Účastníky povede po stopách apoštola Pavla z Tarsu. Možná si někteří na cestu přibalí stejnojmennou knížku Veroniky Čepelkové, která je originálním svědectvím o místech, spojených se jménem apoštola z úsvitu křesťanských dějin. Nasát jedinečnou atmosféru známých i méně známých míst, kde se prolínají časy antických ruin a křesťanských chrámů s poutní a turistickou přítomností, budou moci účastníci zájezdu osobně. Praktická rada. Publikace o Svaté zemi má přes 800 stran a tvrdou vazbu, takže se docela pronese. Knížku „Po stopách apoštola Pavla“ vsunete bez problémů do kapsy batohu.
Zájezd do Řecka a Bulharska s relaxem na nádherném ostrově Samothraki, který se běžně nenavštěvuje, je naplánovaný na 19. - 28. 5. 2025. Naším průvodcem bude, když Pán Bůh dá, právě Mons. Ján Majerník.
Eva Zálešáková
Pusťte videostřípky z našich cest do Řecka, které jste neviděli aneb proč prozkoumat další řecké krásy s námi? Hovoří také otec Ján Majerník.