Poutníkům
Už od středověku putovali křesťané rádi, zvláště do Svaté země, do Říma, do Loreta. Je nějaký rozdíl mezi středověkými poutníky a dnešními? Možná je. Ti dávní toužili pohladit kámen, na kterém kdysi (snad?) někdo vzácný stál, chtěli jít po stopách Kristovy křížové cesty, vstoupit do Božího hrobu, dotknout se něčeho vzácného, nemluvě o touze získat nějaký svatý ostatek. Dnešní poutníci mají už hlubší vhled do dějin spásy. Rozhlížejí se po zemi, nazývané Svaté, třeba z hory Karmel, na zemi, na niž sestoupil Mesiáš, Kristus, Zachránce, Boží syn. Na zemi, kde lidstvo dostalo infuzi nesmrtelnosti, kde Ježíš završil svůj pravý lidský život vrcholným úkonem lásky k lidstvu, kde ustanovil Eucharistii, jeho láskyplný Dotek hříšného člověka, který mu může pomoci ho uzdravit.
V Římě má vést první kroky poutníka touha vidět katakomby a Koloseum, místa statečnosti a věrnosti křesťanů prvních tří století. V tom Římě, kde se dodnes zápasí s pokušením moci a nádhery, kde jsme dostali za celá staletí darem od Boha zástupy světců počínaje Petrem přes Řehoře a Filipa Neri až po Jana a Františka, našich současníků.
A Loreto? Domeček Panny Marie, který "přenesli andělé" ze Svaté země, a potom až k nám, do Prahy, Brna a kam ještě... A tolik krásných poutních míst, kde se uctívá Matka Kristova jako Radostná, Bolestná, Líbezná, Laskavá, všude jako mateřská tvář Boha, kterou si máme právě tento rok připomínat...
Jan Rybář