Vydejte se s námi na mimořádný zájezd do Řecka a Bulharska s pobytem na ostrově Samothraki
Diecézní centrum pro seniory Hradec Králové
zve seniory a další zájemce na mimořádný
Zájezd do Řecka a Bulharska s pobytem na ostrově Samothraki
Vydejte s námi na mimořádný okruh Řeckem a Bulharskem - po stopách velkého apoštola Pavla s relaxem na nádherném ostrově Samothraki spjatém se svatým Pavlem, který se během organizovaných zájezdů běžně nenavštěvuje a nyní je tu skvělá příležitost jej prozkoumat! Společně zhlédneme a prožijeme úchvatná biblická místa, historická města, významné kostely a kláštery a ochutnáme vynikající řecká i bulharská vína či známé řecké ouzo… :-) Během zájezdu se vám bude věnovat velmi erudovaný průvodce a biblista Mons. Dr. Ján Majerník.
Termín: 19. - 28. 5. 2025
Uzávěrka přihlášek: 15. 1. 2025 (doporučujeme hlásit se mnohem dříve, kapacita se plní)
Cena: 27.720 Kč
V ceně je zahrnuto: letenky Vídeň - Sofie, Thessaloniki - Vídeň, transfer z Brna na letiště Vídeň a zpět, servisní (letištní) poplatky, 9x ubytování ve 2-3 lůžkových pokojích se snídaní, 6x večeře, doprava luxusním klimatizovaným autobusem, odborný průvodce - kněz
V ceně není zahrnuto: trajekt na ostrov Samothraki s autobusem (dle aktuální ceny) - povinný příplatek, přístavní poplatky dle aktuální ceny (povinný příplatek), obslužné 50 EUR (platí se v hotovosti na místě), pobytová taxa - platí se na místě, vstupy, příplatek za jednolůžkový pokoj 6.890 Kč
Možný příplatek (doporučujeme): cestovní pojištění pro účastníky zahraničních zájezdů (územní platnost Evropa) A1 Basic, včetně storna zájezdu - pojistné krytí do výše 80 % storno poplatku v ceně 900 Kč
Program:
1. den: Setkání v Brně, transfer na letiště ve Vídně. Následně odlet v 15:30 do bulharské Sofie. Po příletu soukromý transfer na ubytování.
2. den: Návštěva skutečného unikátu - Rilského kláštera, který patří mezi nejvýznamnější památky Bulharska. Sehrál významnou historickou roli, zejména v období národního sebeuvědomění. Leží na odlehlém místě uprostřed lesů a hor, celý komplex zabírá plochu 8,800 m2. Podle legendy založil klášter poustevník Ivan Rilský, který žil v jeskyni nedaleko a po kterém nese klášter i oficiálně jméno. Na dnešním místě byl postaven klášter v 1. polovině 14. století, jeho dnešní podoba pochází zejména z 19. století. Objekt v roce 1833 zničil oheň a opět byl vybudován v letech 1834 až 1862 za pomoci bohatých Bulharů z celé země v rámci bulharského národního obrození. Během osmanské nadvlády se zde uchovával bulharský jazyk a kultura. Rila je jednou z nejnavštěvovanějších bulharských památek a její vyobrazení najdete také na bulharských bankovkách, je to největší klášter pravoslavné církve v Bulharsku. Kdysi zde žilo i několik stovek mnichů, dnes jich je prý už jen kolem šedesáti. Poté budeme pokračovat do horského střediska Bansko - jedná se o malé město v centrálním jihozápadním Bulharsku, které se nachází v Blagoevgradské oblasti. Je centrem stejnojmenného okresu. Město je poměrně bohaté na památky a poblíž města se nachází Národní park Pirin. Město leží na úpatí pohoří Pirin a je největším zimním resortem na Balkánském poloostrově.
3. den: Pobyt v Bansku - budete mít možnost relaxu a koupání v hotelu, procházek, výlet lanovkou apod. Ubytování je zajištěno v hotelu Bansko SPA & Holidays - jedná se o čtyřhvězdičkový hotel, který se nachází jen 1000 metrů od hlavní lanovky a nádraží a přibližně 800 metrů od centra města Bansko. Hotel byl postaven v roce 2007 v moderním stylu. Je známý nejen svou dobrou polohou, ale také vynikajícími lázeňskými procedurami a terapiemi a vyhřívaným minerálním bazénem s léčivou vodou z obce Eleshnica. Na území hotelu se nachází klasická restaurace a taverna, kde najdete jak tradiční bulharská jídla, tak různé speciality z mezinárodní kuchyně.
4. - 7. den: Nicopolis ad Nestum - starověké pozdně antické římské město, které se nachází v obci Garmen. Město založil na místě velké trácké osady v roce 106 po Kr. císař Trajan. Bylo jedním ze tří míst, která postavil na počest vítězství Římské říše nad Dáky. Po přijetí křesťanství bylo Nicopolis ad Nestum jedním ze sedmi měst v Rodopách, kde bylo sídlo biskupství. Nicopolis ad Nestum bylo založeno na cestě, která spojovala pobřeží Egejského moře s vojenskou cestou Via Egnatia přes Rodopy, Tráckou nížinu a Philippopolis (dnešní Plovdiv) a mělo velký ekonomický, politický i kulturní význam. Město bylo zničeno v 6. století, obnova nastala až v 9. - 10. století. V pozdním středověku bylo v části města bulharské osídlení a v jihovýchodní části opevněné město - turecký statek. Při archeologických výzkumech bylo odkryto 280 m hradeb, administrativní a náboženské budovy a také mohylové hroby tumulus. Je možné, že právě toto město mohlo být poctěno návštěvou apoštola Pavla, jak o tom čteme v listu Titovi (3,12). Přejezd do Řecka. Trajekt na ostrov Samothraki - ostrov, který navštívil svatý a druhého dne do makedonské Neapole.” (Sk 16,11). Samothraki nebo také Samothraké (řecky: Σαμοθράκη) Svojí velikostí se řadí na 21. místo mezi řeckými ostrovy co do rozlohy. Avšak se svou výškou 1611 m.n.m. díky vrchu Saos hrdě ční na čtvrtém místě. Ostrovní pyramida, rozbrázděná kaňony a koryty nesčetných říček a bystřin, si díky své výšce vytváří vlastní klima, v němž hlavní roli hraje voda. Ta v podobě pravidelných srážek zásobuje ostrov životodárnou vláhou. Vegetace tak září zelení i v období horkého léta. A nejen dešťové srážky - i silné prameny, obrovskými podzemními tlaky hnané do kilometrové výšky. Prameny jsou zdrojem úžasně čisté, chladivé a chutné vody a dávají život vegetaci v údolích ostrova Samothraki. Na úpatí ostrova pak léčivé sirné prameny již odpradávna pomáhali uzdravovat starodávné obyvatele antického světa. Poznávání i odpočinek na pláži. Návštěva svatyně apoštola Pavla, mše sv, modlitby. Trajekt na pevninu, ubytování.
8. den: Kavala, v minulosti známá jako Neapolis. Právě zde vystoupil z lodi sv. Pavel na své druhé misijní cestě, aby zvěstoval evangelium. Prohlídka historického centra. Zastávka v klášteře sv. Silase, spolupracovníka apoštola Pavla. Odjezd do starobylého města Philipi, kde působil sv. Pavel. Pavel navštívil Filipy na druhé misijní cestě v r. 50/51 a založil tam první křesťanskou obec na evropské půdě. První křesťankou se stala jistá žena jménem Lydia, prodavačka purpuru z města Tyatiry a s ní jiné ženy. Na třetí misijní cestě Pavel navštívil Filipy ještě dvakrát. Křesťané této malé církevní obce pocházeli většinou z pohanství a vyznačovali se zvláštní oddaností Pavlovi a jeho učení. Přesun do Amphipolis s krátkou zastávkou. Tudy procházel po významné obchodní cestě Via Egnatia sv. Pavel během cesty z Filip do Thessalonik. Město bylo založeno v roce 437 př. n. l. athénskými osadníky a bylo postaveno na náhorní plošině kousek ve vnitrozemí od Egejského moře s výhledem na údolí řeky Strymon. Bylo dobyto Filipem II. Makedonským v roce 357 př. n. l. a následně se stalo důležitým centrem makedonského království. Po římském dobytí Makedonie v roce 168 př. n. l. se Amfipolis stala hlavním městem prvního meris (správního obvodu) Makedonie. Zastávka v Appolonia (další místo spjaté s apoštolem Pavlem). V Apollonii zůstalo z římských dob jen málo, i když stará deska na opuštěném kostele tvrdí, že Pavel na tomto místě kázal, když procházel starou Via Egnatia.
9. den: Dnes zavítáme do blízkosti Nea Fokea. Na východní straně Nea Fokea je známá „Agiasma“ (Svatá voda) apoštola Pavla, která je jednou z nejatraktivnějších a nejzajímavějších památek. Kousek přes silnici od malého rybářského přístavu Nea Fokea je oblouk, který vede ke vchodu do jeskyně. Skalní dílo a těžké dřevěné dveře evokují dobu, kdy apoštol Pavel šel stejnou cestou, procházel vchodem a sestupoval po schodech vedoucích do místa, kde žil. Jedná se o podzemní chodbu o délce asi 20 km, která byla vytesána na přírodní skále a končí v pravoúhlé podzemní komoře. Pravděpodobně se jedná o starověkou pohřební stavbu, která byla během byzantského období přeměněna na kostel. Stěny komory byly vymalovány, většina obrazů byla opotřebovaná vlhkostí. Tradice říká, že apoštol Pavel vyučoval v Ierissosu, když ho pronásledovali, a v ohrožení života se dostal do díry země. Poté, procházející podzemní chodbou, dorazil ke Kassandře a vyšel v komnatě „agiasmy“. Berea (Veria) - v Pavlově době byla Berea starověkým městem, o kterém se poprvé zmínil Thúkydidés v roce 437 před Kristem. V římských dobách se stalo prosperujícím městem s velkou židovskou komunitou. Dnes mohou návštěvníci Veroie (Berea) vstoupit do raně byzantského kostela Anastasis, oslavujícího zmrtvýchvstání Ježíše Krista nebo si mohou prohlédnout dvě moderní mozaiky - jedna zobrazuje vizi muže z Makedonie a druhá ukazuje Pavla, jak zde káže místním občanům (51 n. l.). Ubytování v Soluni.
10. den: Naše putování zakončíme v Soluni (Thessaloniki), hlavním městě egejské oblasti, rodišti sv. Cyrila a Metoděje a působišti svatého Pavla, které navštívil na své druhé misijní cestě (Sk 17,1-10). Zde založil církevní obec, které adresoval dopis, dnes vedený jako 1 Soluňanům. Prohlídka města a kostela sv. Cyrila a Metoděje. Odjezd na letiště, odlet do Vídně, s příletem ve 14:40. Následně transfer do Brna.
Přihlášky a informace:
Diecézní centrum pro seniory, Velké nám. 32, 500 03 Hradec Králové, telefony: 737 215 328, 734 435 36, e-mail: dcs@bihk.cz, webové stránky: www.simeon.cz, www.dcshk.cz
Dle zkušenosti z minulých cest doporučujeme nenechávat přihlašování na poslední chvíli a přihlásit se na zájezd co nejdříve. Těšíme se na setkání s vámi!