Vzpomínky na Norsko

V březnu jsme navštívili s Dr. Veronikou Čepelkovou z Centra pro seniory Královéhradecké diecéze a Mons. Dr. Jánem Majerníkem z CK Awertravel hlavní město Norska Oslo a také Tromsø, které leží 350 km za polárním kruhem. Vzpomínky na nádhernou pouť a na polární záři se stále vracejí.
Norské království leží na Skandinávském poloostrově, jeho součástí je vzdálený arktický ostrov Jan Mayen a souostroví Špicberky, závislým územím je Bouvetův ostrov ležící až u Antarktidy na jižní polokouli!
Norsko má rozsáhlé pobřeží obrácené k severnímu Atlantskému oceánu, Norskému a Barentsovu moři. Převážně hornatá země s fjordy a ledovci, mírnějším podnebím ovlivněným oceánem a Golfským proudem, má jednu z nejnižších hustot zalidnění v Evropě. Hlavním a největším městem je Oslo, další velká města jsou Bergen a Trondheim.
Je konstituční monarchií, králem Harald V., jednokomorový parlament, náboženství je převážně luteránské. Stát vznikl v r. 1905, během první světové války neutrální. Na začátku druhé světové války bylo Norsko v r. 1940 napadeno nacistickým Německem a okupováno až do roku 1945. Po válce se stalo zakládajícím členem Severoatlantické aliance.
Objevení velkých zásob ropy na mořském dně u Norska koncem 60. let 20.století vedlo k velké prosperitě. V referendech v r. 1972 a 1994 se vyslovilo proti členství v EU. Je vyspělou zemí, s vyspělou ekonomikou a životní úrovní, má 2. nejvyšší index lidského rozvoje na světě a osmý nejvyšší příjem na obyvatele na světě. Zachovává severský model blahobytu se všeobecnou zdravotní péčí a komplexním systémem sociálního zabezpečení, jeho hodnoty jsou zakořeněny na ideálech rovnosti.
Stát má rozsáhlé vlastnické podíly v klíčových průmyslových odvětvích a disponuje značnými zásobami ropy, zemního plynu, nerostných surovin a dřeva. Ropný průmysl tvoří přibližně čtvrtinu hrubého domácího produktu země. Má největší státní investiční fond na světě (hodnota 20 bilionů norských korun).
Je zakládajícím členem OSN, Severoatlantické aliance, Evropského sdružení volného obchodu, Rady Evropy, Smlouvy o Antarktidě a Severské rady, a také členem Evropského hospodářského prostoru, Světové obchodní organizace, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, a schengenského prostoru.
V rámci Erasmu nabízí Norsko také vysokoškolské studium pro zahraniční studenty. Využila toho moje vnučka a studovala na Bergenské univerzitě pátý semestr filozofie, úspěšně a s velkou spokojeností. Bergen je druhým největším norským městem, založen v r.1070 pod názvem Bjørgvin, tj. „zelená louka mezi horami“. Je důležitým kulturním centrem svého regionu a byl v r. 2000 poctěn titulem Evropské hlavní město kultury.
Co dodat? Poznali jsme jiný, krásný, přátelský, velmi čistý svět. Topení v podlahách, vedení energie v zemi, vytápěné jsou i katedrály. Bylo by možné si vzít příklad. Veroniko, děkujeme.
Věra Šimková
Videopozdrav průvodce Mons. Jána Majerníka ze zájezdu do Norska sledujte zde: